2020 dobrym czasem aby zrobić panele słoneczne - Portal Fotowoltaika

panele słoneczne łódź

Rosnące wykorzystanie energii odnawialnej

Problem energetyczny jest obecnie jednym z największych problemów na świecie, który zresztą z dnia na dzień narasta. Rosnąca wciąż populacja oraz rozwijająca się szybko technologia wymagają nieustannie coraz większych il

2020 dobrym czasem aby  zrobić panele słoneczne - Portal Fotowoltaika panele słoneczne łódź
ości energii. Dotychczas ludzkość zaspokajała swoje zapotrzebowanie na energię, przekształcając w nią zasoby naturalne. Te jednak są skończone, dlatego na całym świecie rośnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie energii z węgla, ropy czy gazu ziemnego ma fatalny wpływ na zanieczyszczenie środowiska i zdrowie ludzi. Z tego powodu czym prędzej należy porzucić energię opartą na paliwach kopalnych. Przyszłością Ziemi i ludzkości jest energia odnawialna, która nigdy się nie wyczerpie, za to może być wykorzystywana w sposób ciągły. Energia wiatru i energia słoneczna to najbardziej znane rodzaje energii odnawialnej. Fotowoltaika opiera się na energii płynącej ze słońca. Kolektory słoneczne pobierają ją i przekazują dalej, generując prąd elektryczny oraz ciepło.


Darmowy prąd

Prąd z roku na rok jest coraz droższy. Cały czas narzekamy na wysokie rachunki za energię elektryczną i regularnie słyszymy, że znowu będą podwyżki. Zdecydowanie najwyższa pora, żeby coś z tym zrobić, ponieważ inaczej będziemy zarabiać jedynie na rachunki za mieszkanie i prąd. Z całą pewnością tego nikt nie chce.

Warto już teraz sprawdzić co nam może zaoferować fotowoltaika. Już od dawna wiadomo, że energia odnawialna jest możliwa i sami możemy produkować prąd, za który nie będziemy nikomu płacić. Jednak jeszcze nie każdy wierzy w to, iż kolektory słoneczne są skuteczne. Być może odstrasza nas cena takiej inwestycji, ponieważ rzeczywiście czasami za montaż kolektorów słonecznych należy zapłacić sporo.

Jeśli jednak podliczymy ile wydaliśmy na prąd w ciągu ostatniego roku czy dwóch lat, to może się okazać, że taka inwestycja bardzo szybko nam się zwróci. Zaczniemy produkować swój własny prąd i w końcu nie będziemy ze strachem spoglądać na rachunek od naszego dostawcy energii. Na pewno będziemy wtedy bardziej szczęśliwi.


Energia odnawialna pozyskiwana z naturalnych źródeł

Dla niektórych ludzi wciąż pozostaje zagadką, w jaki sposób działają odnawialne źródła energii. Jednak tak naprawdę nie ma w tym nic niezrozumiałego. Energia odnawialna pozyskiwana z naturalnych źródeł nigdy nie może zostać zużyta całkowicie, bowiem jest pozyskiwana ze źródeł, których tempo odnawiania jest znacznie wyższe, niż tempo wyczerpywania (słońce, woda, wiatr, itp.). Dodatkowo, biorąc pod uwagę nie tylko prędkość wyczerpywania się paliw kopalnych, ale również ich jednoznacznie negatywny wpływ na środowisko, odnawialne źródła energii wysuwają się na pierwszy plan, jako zasoby oferujące nam "czystą" energię. Jej przykładem, znajomym dla wielu z nas, może być fotowoltaika. Dzięki niej, wykorzystywana energia pochodzi bezpośrednio ze słońca. Jest ona bardzo łatwo dostępna dla dosłownie każdego z nas - wystarczy, że zdecydujemy się na kolektory słoneczne, które zadbają o to, by w naszym domu nie zabrakło prądu, ale także, by było ciepło. Co więcej, nasze rachunki natychmiast zmaleją.


Kolektory słoneczne dzielą się na dwa

Energia odnawialna jest to energia pozyskiwana z naturalnych zasobów przyrodniczych, generowana bezpośrednio lub pośrednio przez promieniowanie słoneczne, wiatr i biomasę. Do odnawialnego źródła energii z promieni słonecznych zastosowana jest technologia fotowoltaiczna i kolektory słoneczne. Fotowoltaika przetwarza promienie słoneczne na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne instaluje się na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego. Panele różnią się od ogniw i przestrzeni montowanych na dachach i są to: ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, montuje się je na małych dachach, natomiast ogniwa polikrystaliczne montuje się na dużej powierzchni dachu, między innymi na farmach. Kolektory słoneczne również pochłaniają promienie słoneczne, natomiast przetwarzana jest w energię cieplną. Kolektory instalowane są na dachu, na ścianie, lub na wolnej przestrzeni. Kolektory słoneczne dzielą się na dwa typy takie jak: kolektory płaskie i próżniowe. Kolektory płaskie posiadają płaskie absorbery i są skuteczniejsze w pochłanianiu energii słonecznej, działają sprawniej przy niskich temperaturach. Kolektory próżniowe posiadają budowę rurową absorbera i dzięki nim energia cieplna jest dłużej utrzymywana.
Montując fotowoltaikę lub kolektory warto, jest wziąć pod uwagę doświadczenie instalatora, ilość zamontowanej instalacji, jak i również opinię klientów.